Likwidacja w trakcie organizacji
W niektórych sytuacjach spółka kapitałowa w organizacji będzie musiała przejść proces likwidacji. Różnice w stosunku do likwidacji spółki już zarejestrowanej będą niewielkie, a poniesione koszty mogą być zbliżone.

Głośnik to nie znak towarowy
Sąd odmówił rejestracji kształtu głośnika jako przestrzennego znaku towarowego dla urządzeń do odbioru sygnałów dźwiękowych, głośników i mebli hi-fi, gdyż kształt ten decyduje o znacznym zwiększeniu wartości takiego towaru.

Aplikant równy adwokatowi
Oświadczenie aplikanta upoważnionego przez adwokata do zastępowania go w sprawie karnej ma moc oświadczenia obrońcy.

Artykuł w archiwum internetowym też może naruszać prawa osób trzecich
Tekstu takiego nie trzeba jednak usuwać; wystarczy opatrzyć go stosowną wzmianką o toczącym się postępowaniu lub o uznaniu treści za naruszającą dobra osobiste – pisze Sąd Najwyższy w dostępnym już pisemnym uzasadnieniu wrześniowego wyroku.

Nie można wstrzymać wykonania decyzji środowiskowej
Rozpatrzenie odwołania od decyzji środowiskowej nie zamyka drogi do zakwestionowania rozstrzygnięcia organu administracji, gdyż możliwa jest skarga do sądu administracyjnego. Czy skarżący mogą żądać wstrzymania przez sąd wykonania takiej decyzji?

Poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego a decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach
Czy przed podjęciem działalności polegającej na poszukiwaniu lub wydobyciu gazu łupkowego zawsze konieczne jest przeprowadzenie oceny odziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko?

Kredyt odnawialny - ukryte konsekwencje wejścia w życie nowej ustawy o kredycie konsumenckim
Wbrew literalnemu brzmieniu przepisów przejściowych wchodzącej w życie już 18 grudnia br. ustawy o kredycie konsumenckim, do umów o kredyt odnawialny stosować się będą nie tylko niektóre przepisy o obowiązkach informacyjnych kredytodawców.

Obowiązek ogłaszania dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością
O jakich zdarzeniach w spółce organ odpowiedzialny za prowadzenie spraw spółki powinien, zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, ogłaszać w Monitorze Sądowym i Gospodarczym?

Polska nie wpadnie w recesję?
Dobrze o polskiej gospodarce mówili uczestnicy IV międzynarodowej konferencji Warsaw CEE Financial Hub, która 30 listopada br. odbyła się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

"Pewny" zastaw finansowy mimo braku daty pewnej
Ostatnia nowelizacja Prawa upadłościowego i naprawczego miała zapewnić realizację praw wierzyciela wynikających z zabezpieczeń finansowych w razie ogłoszenia upadłości dłużnika, czyli poprawić bezpieczeństwo transakcji zawieranych na rynku finansowym.

Zastępstwo za pracownika wykonującego pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy
Obowiązujące przepisy nie wykluczają zastosowania umowy na zastępstwo w celu częściowego zastąpienia pracownika świadczącego pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy w trybie art. 186(7) Kodeksu pracy.

Pozwolenia zintegrowane: przedsiębiorca może być zobowiązany do złożenia wniosku
Przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska stosunkowo precyzyjnie określają sytuacje, w których należy wystąpić o zmianę tzw. pozwolenia zintegrowanego. Czy każda modyfikacja instalacji objętej pozwoleniem zintegrowanym wymaga zmiany pozwolenia?
