Opracowania
Praktyczny przewodnik prawny po transakcjach fuzji i przejęć
Zbiór najważniejszych informacji o transakcjach fuzji i przejęć w Polsce. Przebieg, struktura i strony transakcji z uwzględnieniem ograniczeń prawnych i aspektów podatkowych omówione w przystępny i przejrzysty sposób. O czym pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę.
Raport: Blockchain, inteligentne kontrakty i DAO
W zastosowaniach technologii blockchaina drzemie olbrzymi potencjał, który nie zostanie jednak wykorzystany bez wsparcia regulacyjnego. Inteligentne kontrakty i DAO mogą nie tylko zmienić znany nam system prawa, ale również być źródłem rozwoju nowych modeli gospodarki.
Oceny oddziaływania na środowisko po nowemu
Kary pieniężne za naruszenie decyzji środowiskowych, wyższe wymagania dotyczące autorów i treści raportów o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz rozszerzony krąg podmiotów zobowiązanych do udostępniania informacji o środowisku – to tylko niektóre zmiany przewidziane nowelizacją, która wchodzi w życie 1 stycznia 2017 r.
Ryzyka związane z pomocą publiczną
Z pomocą publiczną wiąże się szereg ryzyk. Podmioty korzystające z pomocy publicznej mogą zostać zobligowane do zwrotu dofinansowania, jeśli zaniedbają spełnienia pewnych warunków. Kredytowanie beneficjentów takiej pomocy może być ryzykowne dla banków. Za beneficjentów pomocy publicznej mogą też zostać uznane podmioty, które wcale nie miały tego w planach. Zachęcamy do lektury najnowszej publikacji autorstwa naszych prawników.
Odpowiedzialność odszkodowawcza władzy publicznej
Tematyka odpowiedzialności odszkodowawczej władzy publicznej nie jest powszechnie znana. Wiele osób nie jest świadomych szerokich uprawnień, którymi dysponują w związku z działaniami organów władzy publicznej. W efekcie poszkodowani nie dochodzą zwykle naprawienia szkód powstałych w związku z działalnością szeroko rozumianej administracji publicznej.
Wymiana informacji podatkowych
Na całym świecie, również w Polsce, przygotowywane i wprowadzane są obecnie instrumenty prawne mające zapewnić automatyczną wymianę informacji podatkowych na globalną skalę. Na czym polega ta wymiana i jakie może mieć konsekwencje dla podatników? Zachęcamy do lektury.
Podatkowe aspekty dziedziczenia i reprywatyzacji
Odzyskanie nieruchomości lub otrzymanie spadku często wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego. O tym, jak ten podatek obliczyć oraz kiedy zastosować zwolnienie, można przeczytać w publikacji przygotowanej przez praktykę doradztwa dla klientów indywidualnych.
Zmiany w prawie zamówień publicznych
Polska nie zdążyła implementować w terminie nowych dyrektyw w sprawie zamówień publicznych. Zamawiający mają jednak obowiązek prowadzenia postępowań w pełnej zgodności z prawem wspólnotowym. Jakie zmiany ma wprowadzić planowana nowelizacja Prawa zamówień publicznych? Zachęcamy do lektury.
Zmiany w prawie znaków towarowych
O radykalnych zmianach w prawie znaków towarowych, czyli o listach zgody, możliwości uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy zawierający nazwę Polska, a także o zmianach w systemie rejestracji oraz w przepisach regulujących utratę praw ochronnych na znaki towarowe.
Outsourcing w praktyce
Outsourcing wciąż jest interesującym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. Aby jednak był źródłem korzyści, a nie problemów prawnych, należy przemyśleć liczne kwestie – od zasad odpowiedzialności stron po sprawy związane z pomocą publiczną i ochroną danych osobowych.
Prawo restrukturyzacyjne i zmiany w prawie upadłościowym
Znowelizowane Prawo upadłościowe i Prawo restrukturyzacyjne uszczelniają dotychczasowe regulacje tam, gdzie miały one luki, i poluzowują je tam, gdzie wymagały one dostosowania do realiów gospodarczych.
Opłaty półkowe
Zmienia się podejście sądów do kwestii wynagrodzenia pobieranego przez sieci handlowe za usługi marketingowe świadczone na rzecz dostawców. Wiele pobieranych przez nie opłat trudno uznać za „opłaty półkowe”, gdyż stanowią wynagrodzenie za działania podejmowane bezpośrednio w celu sprzedaży towarów dostawcy. Co jest, a co nie jest czynem zabronionym z punktu widzenia przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji? Co w tej sprawie orzekają sądy? Zapraszamy do lektury publikacji poświęconej opłatom półkowym.