Bartosz Kuraś
Pozostałości z procesów produkcji – kiedy uznajemy je za produkt uboczny?
21.01.2016
ochrona środowiska
W poprzednim wydaniu pisaliśmy, kiedy pozostałość produkcyjna może stanowić odpad. Drugą możliwością jest uznanie jej za produkt uboczny.
Pozostałości z procesów produkcji – kiedy uznajemy je za odpad?
14.01.2016
ochrona środowiska
Z działalnością produkcyjną oraz przetwarzaniem surowców wiąże się najczęściej powstawanie pozostałości produkcyjnych. Pod pojęciem tym należy rozumieć przedmioty lub substancje, które nie powstały celowo w procesie produkcyjnym. Mogą one zostać uznane za produkt uboczny albo odpad.
Planowanie inwestycji a działalność wywołująca bezpośrednie zagrożenie szkodą w środowisku
29.01.2015
Naczelny Sąd Administracyjny, ochrona środowiska
Nie można za „działalność” wywołującą bezpośrednie zagrożenie szkodą w środowisku uznać planowania i przygotowania przedsięwzięcia
Czy słoma i gleba stosowana przy kompostowaniu stanowią odpad?
22.01.2015
ochrona środowiska, Wojewódzki Sąd Administracyjny
Mimo że definicja odpadów od lat jest właściwie niezmienna, na jej tle wciąż zdarzają się spory. Uznanie danej substancji lub danego przedmiotu za odpad rodzi bowiem liczne obowiązki dla ich posiadacza.
Przekazanie odpadów innym podmiotom a badanie due diligence
10.01.2014
ochrona środowiska, transakcje
W czasie badania prawnego warto zwrócić uwagę, czy wytwórca odpadów, przekazując je innym podmiotom do zagospodarowania, uwolnił się od odpowiedzialności za ich należyte zagospodarowanie.
Jest szkoda w środowisku, będzie obowiązek jej naprawienia
14.11.2013
ochrona środowiska
Zapobieganie szkodom w środowisku i ich naprawianie to istotny cel prawa ochrony środowiska. Jego realizacji służy szereg przepisów o odpowiedzialności cywilnej, karnej i administracyjnej w przypadku spowodowania szkody lub nawet ryzyka jej wystąpienia.
Szkody historyczne w powierzchni ziemi - projekt nowych przepisów
14.11.2013
ochrona środowiska
Ministerstwo Środowiska nadal pracuje nad projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (projekt z 26 lipca 2013 r.).
Inwestycja na wysokiej jakości gruntach rolnych? Tylko za zgodą ministra
10.07.2013
ochrona środowiska, transakcje
26 maja weszła w życie ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Wprowadziła ona istotne zmiany mające znaczenie dla osób chcących budować na gruntach o wysokiej przydatności do produkcji rolnej.
Ponownie nowa ustawa o odpadach
16.05.2013
już obowiązujące, ochrona środowiska
Czy decyzje i zgłoszenia dotyczące gospodarki odpadami zachowują ważność po wejściu w życie nowej ustawy?
Nowa ustawa o odpadach
24.01.2013
ochrona środowiska, zmiany w prawie
23 stycznia 2013 r. weszła w życie nowa ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Wprowadza ona istotne zmiany w systemie gospodarki odpadami. W pewnym zakresie nadal zastosowanie znajdą przepisy poprzedniej ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach.
Organizacja ekologiczna może więcej, ale też musi więcej
31.10.2012
ochrona środowiska, spory sądowe, Wojewódzki Sąd Administracyjny
Nałożenie obowiązku przeprowadzenia działań naprawczych wymaga ustalenia, że zaistniała szkoda w środowisku, w tym ustalenia stanu początkowego. Jeżeli to organizacja ekologiczna zgłasza szkodę w środowisku, powinna ją należycie udokumentować.
Skazany członek zarządu nie zostanie wpisany do KRS
11.10.2012
prawo karne, prawo spółek
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym. Sądy rejestrowe będą sprawdzać, czy członkowie organów w spółkach wpisanych do KRS nie są prawomocnie skazani.