Bartosz Kuraś
Spółka cywilna może otrzymać dopłaty rolnośrodowiskowe
27.09.2012
Naczelny Sąd Administracyjny, ochrona środowiska
Spółce cywilnej, jako grupie osób wspólnie wykonujących działalność rolniczą, przysługuje status producenta rolnego, co oznacza, że może ubiegać się ona o dopłaty rolnośrodowiskowe.
Korzystne zmiany w systemie odpowiedzialności za zanieczyszczenie gleby?
06.06.2012
ochrona środowiska, projekt
Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (projekt z 4 kwietnia 2012 roku).
Poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego a odpowiedzialność za naruszenie przepisów prawa ochrony środowiska
24.05.2012
ochrona środowiska, prawo karne
Od kar pieniężnych po decyzję o wstrzymaniu działalności, a nawet karę pozbawienia wolności dla osób sprawujących funkcje kierownicze – niezgodne z prawem poszukiwanie i wydobycie węglowodorów grozi odpowiedzialnością administracyjną, cywilną i karną.
Zmiana dyrektywy dotyczącej zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
16.02.2012
nowe prawo, ochrona środowiska
Przyjęcie zmian do dyrektywy w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE) oznaczać będzie konieczność nowelizacji ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
Poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego a decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach
08.12.2011
ochrona środowiska
Czy przed podjęciem działalności polegającej na poszukiwaniu lub wydobyciu gazu łupkowego zawsze konieczne jest przeprowadzenie oceny odziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko?
Bez języków ani rusz
15.09.2011
ochrona środowiska
Przy wykładni ustaw, które wprowadzają postanowienia prawa europejskiego, przydatna jest znajomość języków obcych. Ma to szczególne znaczenie dla prawa ochrony środowiska, którego ważnym źródłem są przepisy UE.
Podmiot prowadzący działalność gospodarczą nie zawsze zapłaci za zanieczyszczenie
01.09.2011
ochrona środowiska
Z tego obowiązku zwalnia nie tylko upływ czasu, ale też np. wskazanie, że sprawcą szkody w środowisku jest inny podmiot albo że szkoda powstała na skutek podporządkowania się nakazowi wydanemu przez organ administracji publicznej.
Niższe kary za nieprawidłową ewidencję odpadów
30.06.2011
nowe prawo, ochrona środowiska
Koniec z niewspółmiernie wysokimi karami za niedopełnienie obowiązków sprawozdawczych związanych z gospodarką odpadami. Ukarana będzie mogła być także osoba odpowiedzialna za realizację takich obowiązków, a nie – jak dotychczas – tylko przedsiębiorca.
Nowe standardy emisyjne z instalacji
22.06.2011
już obowiązujące, ochrona środowiska
25 maja 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 kwietnia 2011 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji.
Od 10 czerwca 2011 r. obowiązuje środowiskowa nowelizacja Kodeksu karnego
09.06.2011
już obowiązujące, ochrona środowiska, prawo karne
Większa liczba czynów przeciwko środowisku będzie przestępstwem i będzie zagrożona karą wymierzaną przez sąd. W określonych przypadkach odpowiedzialność karna dotyczyć będzie również członków zarządu spółek.
Kolejne podejście do ustawy antyodorowej
21.04.2011
ochrona środowiska, projekt
30 kwietnia br. mija termin zgłaszania uwag w ramach konsultacji społecznych do projektu założeń do projektu ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej. Jest to kolejne, po ponad dwuletniej przerwie, podejście do tego tematu.
Był preparat, jest mieszanina
07.04.2011
nowe prawo, ochrona środowiska
8 kwietnia br. wchodzi w życie ustawa o substancjach chemicznych i ich mieszaninach, przyjęta przez Sejm 25 lutego 2011 roku (Dz. U. nr 63, poz. 322). Zmian jest sporo, ale nie są one rewolucyjne.