Julia Dolna
Sankcje za naruszenie wymogów nowego Prawa wodnego
28.09.2017
nowe prawo, ochrona środowiska
W nowym Prawie wodnym znajdą się autonomiczne przepisy dotyczące sankcji za naruszenie wymogów tej ustawy. Do najbardziej dotkliwych instrumentów będą należeć opłaty podwyższone, które będą nakładane na podmioty korzystające z określonych usług wodnych bez pozwoleń lub z przekroczeniem ich warunków.
Kiedy wygasa mandat członka rady nadzorczej spółki akcyjnej
30.03.2017
prawo spółek, Sąd Najwyższy, transakcje
Kwestia ustalenia momentu wygaśnięcia mandatu członka rady nadzorczej spółki akcyjnej w związku z upływem kadencji od dawna była przedmiotem sporów i wątpliwości. Problematyczne było zwłaszcza określenie chwili wygaśnięcia mandatu w sytuacji, gdy kadencja nie pokrywa się z rokiem obrotowym. W ostatnim czasie na ten temat wypowiedział się SN.
Święty Mikołaj bez hamulców?
21.12.2016
świąteczne
W Wigilię będziemy wypatrywać na niebie nie tylko pierwszej gwiazdki, ale także Świętego Mikołaja i jego reniferów. Ale czy mamy pewność, że Święty Mikołaj właśnie tak podróżuje? Może zwyczajnie porusza się drogami? Jakie warunki musiałby spełnić jego pojazd zaprzęgowy, gdyby okazało się, że Święty Mikołaj jest uczestnikiem ruchu drogowego?
Przedsiębiorco, zmiany w przepisach
30.06.2016
już obowiązujące, prawo spółek
19 maja 2016 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone przez nią zmiany w głównej mierze dotyczą przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Bociany na wokandzie, czyli NSA o zgłaszaniu szkody w środowisku
02.06.2016
Naczelny Sąd Administracyjny, ochrona środowiska
W wyroku z 8 grudnia 2015 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że zgłoszenie wystąpienia szkody w środowisku nie prowadzi automatycznie do wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji nakazującej podjęcie działań naprawczych.
Konsekwencje zaniechań członków zarządu
25.05.2016
prawo spółek, Sąd Najwyższy, transakcje
Art. 594 k.s.h., stanowiący podstawę do nakładania na członków zarządów spółek handlowych grzywny za brak realizacji wskazanych w nim obowiązków, od dawna budził wątpliwości w doktrynie. Czy niedawne rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego pozwoli zakończyć spór dotyczący interpretacji tego przepisu?
Ustawa antysmogowa: ku poprawie jakości powietrza
12.11.2015
już obowiązujące, ochrona środowiska
12 listopada 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy – Prawo ochrony środowiska, popularnie zwana ustawą antysmogową. Wprowadza ona mechanizmy, których celem jest między innymi poprawa jakości powietrza w Polsce.