dr Robert Zajdler
Nowe zasady tworzenia i egzekwowania programów zgodności
28.04.2011
energetyka
Dyrektywy 2009/72 oraz 2009/73/WE nakazują szerzej uregulować kwestie praktycznego wdrożenia programów zgodności zapewniających niedyskryminacyjne traktowanie użytkowników na rynku energetycznym. Powołany ma być także inspektor ds. zgodności.
Linia bezpośrednia także do odbiorcy hurtowego
14.04.2011
energetyka
Dyrektywa 2009/72 wyznaczyła nowy zakres pojęcia „linii bezpośredniej” w elektroenergetyce, dając możliwość szerszego zastosowania takich linii zwłaszcza tam, gdzie sieci są niewystarczająco rozwinięte.
Ilu będzie operatorów sieci przesyłowej w Polsce?
10.02.2011
energetyka, nowe prawo
Trzeci pakiet liberalizacyjny dopuszcza istnienie kilku operatorów elektroenergetycznego i gazowego systemu przesyłowego. Dotychczas, zgodnie z ustawą Prawo energetyczne, istniał tylko jeden operator dla każdego z tych systemów.
Bardziej przejrzysty obrót hurtowy energią elektryczną i gazem ziemnym
10.02.2011
energetyka, projekt
Trzeci pakiet liberalizacyjny w połączeniu z przygotowywanym właśnie rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady powinien zapewnić całościową kontrolę rynku derywatów energetycznych.
Nowe regulacje dotyczące pojęcia przesyłu w gazie
09.12.2010
energetyka, nowe prawo
Dzięki nowej definicji przesyłu niektóre gazociągi wysokociśnieniowe zostaną uznane za gazociągi dystrybucyjne, których nie dotyczą restrykcyjne regulacje.
Dystrybutor energii musi być łatwo odróżnialny od wytwórcy
02.12.2010
energetyka, nowe prawo
Nowe wymagania w zakresie komunikacji i marki operatorów systemów dystrybucyjnych w energii elektrycznej i gazie przedstawia dr Robert Zajdler z Zespołu Prawa Energetycznego kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Niewłaściwa implementacja art. 22 dyrektywy 2003/55/WE do ustawy Prawo energetyczne
29.07.2010
energetyka
Czy zwolnienie nowej infrastruktury gazowej z zasady TPA wymaga wydania decyzji przez Prezesa URE, analizuje dr Robert Zajdler.
Regulacja cen na konkurencyjnym rynku gazu
01.07.2010
energetyka, spory sądowe, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Ustalanie taryf dla przedsiębiorstw energetycznych nie jest sprzeczne z wdrażaniem konkurencji na rynku energii, ale nie każda ingerencja organu regulacyjnego w ceny jest prawnie dopuszczalna.