Co dalej z kostką Rubika?
Tak jak się spodziewaliśmy, do Trybunału Sprawiedliwości UE złożono odwołanie od wyroku Sądu Unii Europejskiej z 25 listopada 2014 r. dotyczącego kostki Rubika.
Kto jest właścicielem praw autorskich do oprogramowania stworzonego przez żołnierza?
To z pozoru dość egzotyczne zagadnienie ma bardzo praktyczny wymiar. W analogicznej sytuacji jak żołnierz – programista mogą być bowiem osoby pozostające w innych niepracowniczych stosunkach podległości służbowej.
Podróbki – co warto wiedzieć na ten temat
Jak wynika z badań rynkowych, Polacy kochają podróbki. Czy jednak wiedzą, czym grozi ich kupno i sprzedaż?
Zadośćuczynienie za krzywdę moralną wskutek naruszenia praw własności intelektualnej
Uprawnieni z tytułu praw własności intelektualnej, których prawa są naruszane, mogą domagać się zadośćuczynienia za szkodę niemajątkową, nawet jeśli równocześnie domagają się odszkodowania wyliczonego na zasadzie tzw. hipotetycznej opłaty licencyjnej.
O patentowaniu programów komputerowych
Wiele polskich startupów chce patentować software. Polskie prawodawstwo nie przewiduje jednak możliwości uzyskania patentu na program komputerowy. W Polsce, tak jak w innych państwach UE, programy komputerowe są chronione na podstawie prawa autorskiego. Taka ochrona stanowi zabezpieczenie przede wszystkim kodu źródłowego. Nie stanowi jednak zabezpieczenia funkcjonalności programu ani zastosowanej w nim metody.
Radykalne zmiany w prawie znaków towarowych
Dość długi czas oczekiwania na udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy w Urzędzie Patentowym RP powoduje często, że zamiast starać się o ochronę w kraju, przedsiębiorcy decydują się na rejestrację w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO, dawniej OHIM). Postępowanie to, choć znacznie droższe, jest co do zasady szybkie i proste. Dlatego też, chcąc zwiększyć konkurencyjność Urzędu Patentowego względem EUIPO, wprowadzono istotne zmiany w ustawie Prawo własności przemysłowej.
Uzyskanie rejestracji znaku towarowego będzie łatwiejsze
Oprócz instytucji tzw. listów zgody bardzo istotną zmianą już obowiązującą w prawie znaków towarowych jest możliwość uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy zawierający nazwę Polska, Poland (lub skróty RP, PL) bądź też nazwę polskiego miasta bez potrzeby uzyskiwania zgody odpowiednich władz.
Zmiana systemu rejestracji znaków towarowych
Druga nowelizacja Prawa własności przemysłowej, która zacznie obowiązywać 15 kwietnia 2016 r., wprowadza zasadnicze zmiany w procedurze uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy, zastępując dotychczasowy system badawczy systemem rejestracyjnym.
Łatwiejsze wygaszenie lub unieważnienie znaku towarowego
Nowelizacja Prawa własności przemysłowej, która zacznie obowiązywać 15 kwietnia 2016 r., wprowadza bardzo istotne zmiany także w przepisach regulujących utratę praw ochronnych na znaki towarowe.
Testy penetracyjne oprogramowania a własność intelektualna
Czy prowadząc kontrolowany atak na system komputerowy w celu wykrycia luk w jego zabezpieczeniach, można naruszyć cudze prawa autorskie albo tajemnicę przedsiębiorstwa?
Geograficzny zasięg renomy wspólnotowego znaku towarowego
Istnienie renomy na terenie jednego państwa członkowskiego jest wystarczające, aby uznać, że znak cieszy się renomą na istotnej części obszaru UE. Uprawniony z renomowanego znaku towarowego nie musi już udowadniać renomy w innym państwie członkowskim.
Czy licencjobiorca wspólnotowego znaku towarowego może wystąpić z powództwem o stwierdzenie naruszenia tego znaku mimo braku wpisu licencji do rejestru?
Do tej kwestii odniósł się TSUE w wyroku z 4 lutego 2016 r., odpowiadając na pytanie prejudycjalne niemieckiego sądu w Dusseldorfie (sprawa Hassan przeciwko Breiding Vertriebsgesellschaft, C-163/15).