Uproszczone postępowanie administracyjne
Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych w trybie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego z 7 kwietnia 2017 r. jest ustanowienie szczególnego trybu postępowania o charakterze uproszczonym. Ma ono poprawić sprawność i szybkość działania organów administracji publicznej w określonych kategoriach spraw, a tym samym zwiększyć skuteczność aparatu urzędniczego.

Zmiany w administracyjnych karach pieniężnych
Kary pieniężne są jedną z najbardziej dotkliwych i, co za tym idzie, najczęściej stosowanych sankcji administracyjnych. Mimo to do tej pory nie sformułowano ogólnych reguł dotyczących ich nakładania i wymierzania – wprowadza je dopiero najnowsza nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego.

Europejska współpraca administracyjna
W znowelizowanym Kodeksie postępowania administracyjnego znalazł się dział regulujący zasady europejskiej współpracy administracyjnej.

Sprzeciw – nowy środek w sądzie administracyjnym
Wchodząca niedługo w życie nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego wprowadza także pewne zmiany w innych ustawach, m.in. w Prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Dodaje do niego nowy środek, z którym może wystąpić strona do sądu administracyjnego – sprzeciw.

Odpowiedzialność odszkodowawcza podżegacza
Jakie warunki muszą być spełnione, by można było pociągnąć do odpowiedzialności odszkodowawczej podżegacza na podstawie art. 422 k.c.

Nowe orzeczenia o odpowiedzialności za komentarze w internecie
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że organizacja pożytku publicznego prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za wpisy internautów, skoro szybko usunęła obraźliwe komentarze. Z kolei Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał odpowiedzialność wydawcy portalu informacyjnego nawet w przypadku, gdy ten nie został zawiadomiony o bezprawności komentarzy przed złożeniem pozwu przeciwko niemu. Nowe orzeczenia pozwalają poczynić kilka uwag o naruszaniu dóbr osobistych w internecie.

Kto może promować usługi maklerskie?
29 kwietnia 2017 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw. Jej zasadniczym celem było zniesienie podziału rynku regulowanego na rynek giełdowy i pozagiełdowy oraz wprowadzenie do systemu prawnego instytucji rachunku derywatów. Efektem jest również zmiana kręgu podmiotów uprawnionych do wykonywania czynności związanych z promowaniem usług maklerskich oraz pozyskiwaniem klientów dla firm inwestycyjnych (agentów firm inwestycyjnych).

Zielone światło dla samoregulacji branży alkoholowej
W marcu br. Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący aktualnej sytuacji w zakresie etykietowania napojów alkoholowych. Pokazuje on, że czas obowiązywania wyjątku pozwalającego nie umieszczać informacji o składzie i wartości energetycznej alkoholu dobiega końca. Branża ma 12 miesięcy na zaproponowanie Komisji takich rozwiązań, które uwzględniałyby specyfikę napojów alkoholowych, ale też zapewniałyby skuteczną ochronę konsumenta w skali całej Unii Europejskiej.

Jaki sens ma wybór rozstrzygającej wersji językowej umowy?
Bardzo często umowy sporządzane są równolegle w więcej niż jednej wersji językowej. Jeśli każdej z tych wersji strony nadały przymiot autentyczności, w razie rozbieżności pomiędzy nimi mogą pojawić się wątpliwości w zakresie wykładni umowy.

Czy wspólnik może przejąć majątek spółki jawnej?
Czasem przejęcie majątku spółki jawnej przez wspólnika jest jedyną szansą, by spółka mogła uniknąć likwidacji. W braku konsensusu wspólników przejęcie majątku może nastąpić na drodze sądowej. Powstaje wówczas kwestia rozliczeń między wspólnikami.

Planując przekształcenie, pomyśl o zamówieniach publicznych
Automatyczne przeniesienie umowy, jakie ma miejsce w przypadku sukcesji generalnej, nie dojdzie do skutku w przypadku zamówień publicznych: to zamawiający zadecyduje o losie umowy, ale najpierw sprawdzi wykonawcę.

Jak udowodnić dyskryminację?
Dyskryminację trudno jest wykazać. Modyfikacje dotyczące rozkładu ciężaru dowodu stanowią jednak istotne ułatwienie umożliwiające ochronę przed nierównym traktowaniem.
