Sądowy nakaz blokowania stron internetowych przez dostawców internetu
Sądowe nakazy blokowania dostępu do stron internetowych, z uwagi na swoją skuteczność w zwalczaniu naruszeń praw własności intelektualnej w internecie, stały się często stosowaną praktyką w wielu zagranicznych jurysdykcjach. Niedawne orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie, odmawiające udzielenia zabezpieczenia w postaci zablokowania dostępu do popularnego serwisu wymiany i udostępniania plików, sugeruje, że rozwiązanie takie może być niemożliwe do zastosowania w Polsce.

Umowy na produkty rolne pod szczególnym nadzorem
17 lutego br. Prezes Agencji Rynku Rolnego wydał zarządzenie w sprawie wprowadzenia „Warunków monitorowania umów na dostarczenie produktów rolnych”. Można w nim znaleźć wytyczne dotyczące treści i procesu zawierania takich umów oraz zasady kontrolowania, czy spełniony został obowiązek zawarcia pisemnych umów pomiędzy nabywcami, odbiorcami oraz pośrednikami w obrocie produktami rolnymi w Polsce.

Korzystne dla byłych właścicieli nieruchomości warszawskich zmiany w procedurze postępowania o odszkodowanie
O odszkodowanie za nieruchomość przejętą przez władzę publiczną nie będą już musieli wystąpić łącznie wszyscy jej współwłaściciele. Prezydent m.st. Warszawy, na skutek orzecznictwa sądowoadministracyjnego, zmienia w urzędzie m.st. Warszawy procedury mające zastosowanie w tej materii.

Świat dla robotów
16 lutego 2017 r. Parlament Europejski przegłosował rezolucję w sprawie zmian dostosowujących prawo cywilne do wyzwań związanych z rozwojem robotyki. Są to wyzwania trudne intelektualnie, ponieważ wymuszają refleksję nad fundamentami praw podstawowych, takich jak godność ludzka, równość, sprawiedliwość, równouprawnienie, brak dyskryminacji, autonomia, odpowiedzialność i prywatność.

Kwestie związane z pomocą państwa

Wymiana udziałów

Ograniczenia wynikające z ustawy o kontroli niektórych inwestycji

Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czym jest „uprawnienie do zakupu” nieruchomości rolnej
Jeden z sądów apelacyjnych skierował w styczniu 2017 roku pytanie prawne do Sądu Najwyższego dotyczące tego, czym w sensie prawnym jest „uprawnienie do zakupu”, przewidziane w jednej z ustaw dotyczących obrotu nieruchomościami rolnymi.

Połączenie spółek a ważność pełnomocnictwa
Wpływ połączenia spółek na pełnomocnictwa udzielone osobom trzecim oraz samym łączącym się podmiotom.

Europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym
Wierzyciel uzyska zabezpieczenie na rachunku bankowym dłużnika na wspólnych zasadach dla wszystkich państw UE. Zmiany w procedurze cywilnej.

Przed karami umownymi można się skutecznie bronić
Taki wniosek płynie z nieprawomocnego wyroku wydanego 2 lutego 2017 r. przez Sąd Okręgowy w Poznaniu w sprawie dotyczącej jednej z największych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce, oddanej do użytku w grudniu 2016 r.

Zbywanie udziałów lub akcji należących do państwowych osób prawnych lub spółek z udziałem Skarbu Państwa
Nowa ustawa o zasadach zarządzania mieniem państwowym rodzi szereg wątpliwości praktycznych. Dotyczą one m.in. tego, kiedy właściwie trzeba uzyskać zgodę Rady Ministrów na zbycie udziałów lub akcji i kiedy trzeba głosować według instrukcji zatwierdzonej przez Prezesa Rady Ministrów.
