Nowe uprawnienia organizacji ekologicznych – z korzyścią dla środowiska?
Przedwczoraj, 20 kwietnia Prezydent RP podpisał ustawę nowelizującą szereg aktów prawnych odnoszących się do udziału społeczeństwa w postępowaniach dotyczących przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Trudniej będzie realizować przedsięwzięcia wymagające uzyskania decyzji środowiskowej
Podpisana przez Prezydenta nowelizacja ustawy dotyczącej ocen oddziaływania na środowisko zwiększa uprawnienia organizacji ekologicznych i sprawia, że uzyskanie zezwoleń na realizację inwestycji będzie bardziej czasochłonne. Wykonanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (powszechnie zwanej decyzją środowiskową) będzie mogło zostać wstrzymane, a postępowania w sprawie zezwoleń inwestycyjnych zawieszone. Prawo przewiduje jednak pewne środki, które mogą ograniczyć negatywne skutki takich rozstrzygnięć dla inwestorów.

5 lat na stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę – również wydanego przed nowelizacją
19 września 2020 r. weszła w życie nowelizacja Prawa budowlanego oraz niektórych innych ustaw, która zwiększyła trwałość pozwolenia na budowę i pozwolenia na użytkowanie. Ustawodawca uznał m.in., że należy wprowadzić 5-letni limit na stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę od daty wejścia tej decyzji do obrotu prawnego i w ten sposób ograniczyć swobodne uznanie organu administracji publicznej przy ocenie ważności pozwolenia. Jednak przepis art. 37b Prawa budowlanego wprowadzający ten limit zaczął budzić wątpliwości niektórych komentatorów, które mogą doprowadzić do utrwalenia błędnej naszym zdaniem wykładni nowych przepisów i podważyć ich zamierzony cel. Dlatego należy przeciwstawić się głosom, jakoby przepis ten nie znajdował zastosowania do decyzji wydanych przed nowelizacją.

Nabycie nieruchomości w Polsce przez brytyjskich obywateli i przedsiębiorców po Brexicie
Okres przejściowy, podczas którego obywatele oraz przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii byli zasadniczo traktowani na gruncie prawa UE tak jak obywatele oraz przedsiębiorcy pozostałych państw członkowskich, upłynął 31 grudnia 2020 r. W związku z tym pojawia się pytanie, na jakich zasadach brytyjscy obywatele i przedsiębiorcy mogą nabywać nieruchomości w Polsce oraz udziały i akcje w spółkach, które mają nieruchomości w Polsce.

Jaki będzie los wniosków o pozwolenie na budowę przygotowanych według dotychczasowych parametrów energetycznych budynków?
Od 31 grudnia 2020 r. wszystkie projektowane i realizowane budynki powinny spełniać bardziej restrykcyjne normy w zakresie wskaźników zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną oraz współczynników przenikania ciepła U. Zmiana ta stanowi wdrożenie do krajowego porządku prawnego przepisów Unii Europejskiej przyjętych już w 2010 r. Wydaje się, że inwestorzy mieli dużo czasu na przygotowanie się do nowych norm energetycznych, które znane były od dawna. Jak się jednak okazuje, znaczna liczba wciąż czekających na rozpatrzenie wniosków została przygotowana według dotychczasowych norm. Co więcej, wiele z nich najprawdopodobniej nie zostanie rozpoznanych do dnia wejścia w życie podwyższonych wymagań. Powstaje zatem pytanie, jak zostaną rozpatrzone.

Nielegalne użytkowanie obiektu budowlanego lub jego części – kary aż do skutku
Najpierw pouczenie, a potem możliwość wielokrotnego nakładania na inwestorów i właścicieli kar z tytułu nielegalnego użytkowania obiektów budowlanych – to jeden z efektów ostatnich zmian w prawie budowlanym

Projekt budowlany po nowemu
Nowelizacja Prawa budowlanego wprowadza nowy element projektu budowlanego – projekt techniczny, który nie będzie składany do wniosku o pozwolenie na budowę. Przyśpieszy to wstępny etap inwestycji.

Węższy krąg stron w sprawie o uzyskanie pozwolenia na budowę
Stosunkowo niewielka zmiana definicji obszaru oddziaływania obiektu w nowelizacji Prawa budowlanego, która obowiązuje od 19 września 2020 r., spowodowała istotną zmianę zasad ustalania kręgu stron w sprawach o uzyskanie pozwolenie na budowę.

Przeniesienie pozwolenia na budowę bez zgody dotychczasowego inwestora
Po 19 września 2020 r. nabywca nieruchomości może bez zgody dotychczasowego inwestora przenieść na swoją rzecz pozwolenie na budowę. Czy ułatwi to nabywcy nieruchomości realizację inwestycji?

Nowe zasady legalizacji samowoli budowlanych
Nowelizacja Prawa budowlanego wprowadziła istotne ułatwienie dla części właścicieli samowoli budowlanych. Ci z nich, których obiekty zostały wybudowane ponad 20 lat temu, mogą spać spokojnie. Jeżeli tylko ich obiekt jest w odpowiednim stanie technicznym, nie grozi im wysoka opłata legalizacyjna ani nakaz rozbiórki. Uproszczone i ujednolicone zostały również regulacje dotyczące pozostałych samowoli.

Koniec z legalizacją samowoli budowlanej z odstępstwem od przepisów techniczno-budowlanych
Zgodnie z nowelizacją Prawa budowlanego, która obowiązuje od 19 września 2020 r., w postępowaniu zmierzającym do legalizacji samowoli budowlanej nie można już ubiegać się o zgodę na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, a to z uwagi na wyraźne brzmienie nowego art. 9 ust. 5 Prawa budowlanego. Inwestorzy, którzy planowali dokonać legalizacji samowoli budowlanej z jednoczesnym uzyskaniem odstępstwa od przepisów technicznych, zgody takiej nie uzyskają. To samo dotyczy inwestorów, którzy oczekują na stanowisko odpowiedniego ministra, bo złożyli swoje wnioski przed 19 września 2020 r.

Pozwolenie na wznowienie robót budowlanych nie wygasa po trzech latach
Naczelny Sąd Administracyjny zajmował się ostatnio sprawą, w której rozważał możliwość zastosowania przepisu o trzyletnim terminie na rozpoczęcie robót budowlanych do pozwolenia na wznowienie robót budowlanych, wydanego przez organy nadzoru budowlanego w odniesieniu do zalegalizowanej samowoli budowlanej. NSA wskazał, że terminu tego nie stosuje się w takim przypadku.
