Agnieszka Lisiecka: Pracownik powinien wiedzieć, jakie zasady obowiązują w spółce
Rozmowa z Agnieszką Lisiecką, wspólnikiem kancelarii Wardyński i Wspólnicy odpowiedzialnym za Zespół Prawa Pracy
Skutki przekazania pracownikom bonów towarowych na gruncie podatku VAT
Pracodawcy odchodzą od wynagradzania lub premiowania pracowników za pomocą bonów towarowych ze względu na niekorzystne zmiany w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Teraz wydawanie bonów może rodzić dodatkowe ryzyko w podatku VAT.
Dyskryminujący wiek emerytalny?
Zróżnicowanie powszechnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją. Kobietom po 60 roku życia nadal przysługuje wybór między niższą ale szybszą emeryturą a dalszą pracą w celu zwiększenia świadczeń.
Szkolenia pracowników
Od 16 lipca 2010 r. obowiązują nowe przepisy Kodeksu pracy. Zastąpią one art. 103 Kodeksu pracy i wydane na jego podstawie rozporządzenie, które Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 31 marca 2009 r. uznał za niezgodne z Konstytucją.
Nierówna ochrona?
Czy pracodawca ma obowiązek ponownie zatrudnić pracownika, który odbywał karę pozbawienia wolności i wobec którego postępowanie karne zostało umorzone lub zapadł wyrok uniewinniający?
Związkowcy chronieni także na umowie na czas określony
Członek zarządu zakładowej organizacji związkowej oraz członek upoważniony do jej reprezentowania wobec pracodawcy może dochodzić przywrócenia do pracy w razie rozwiązania umowy na czas określony. Brak takiej możliwości byłby sprzeczny z Konstytucją.
Kiedy różne wynagrodzenia nie stanowią dyskryminacji?
Jak uniknąć pułapek prawnych tłumaczy Agnieszka Lisiecka, wspólnik kancelarii Wardyński i Wspólnicy odpowiedzialny za Zespół Prawa Pracy.