Święty Mikołaj może skutecznie odmówić udzielenia elfowi urlopu na żądanie w dniu 24 grudnia
Elfy nagminnie biorą w Wigilię urlop na żądanie. W efekcie wiele prezentów nie trafia na czas do obdarowanych. Na szczęście prawo daje Świętego Mikołajowi narzędzie pozwalające mu ukrócić te praktyki.
Kiedy w zakładzie pracy zdarzy się wypadek…
W obliczu groźnego w skutkach wypadku trudno czasem o spokój i logiczne myślenie. Nie można jednak zapominać, że na pracodawcy ciążą wówczas określone obowiązki, których niedopełnienie grozi poważnymi konsekwencjami.
Cywilna odpowiedzialność pracodawcy z tytułu wypadku przy pracy
Opłacanie składek na ubezpieczenie wypadkowe nie w pełni zwalnia pracodawcę od odpowiedzialności z tytułu wypadku przy pracy.
Ubezpieczenie OC pracodawcy
Wypadki przy pracy mogą wiązać się z odpowiedzialnością pracodawcy, której rozmiary są trudne do przewidzenia. Warto ograniczyć to ryzyko, ubezpieczając odpowiedzialność cywilną pracodawcy.
Czy rozwiązanie umowy o pracę może być przyczyną wypadku przy pracy?
Stres towarzyszący utracie pracy może doprowadzić pracownika nawet do zawału. Czy takie zdarzenie może zostać uznane za wypadek przy pracy?
Spożycie alkoholu a wypadek przy pracy
Spożycie alkoholu może istotnie wpłynąć na możliwość uznania zdarzenia za wypadek przy pracy, przyznania poszkodowanemu pracownikowi świadczeń z ubezpieczenia społecznego, a także na zakres odpowiedzialności pracodawcy.
Czy wypadek przy pracy to efekt przestępstwa?
Wskutek wypadku przy pracy pracownik często doznaje ciężkiego uszczerbku na zdrowiu albo wręcz traci życie. Czy to wystarczy, żeby pociągnąć kogoś do odpowiedzialności karnej? A jeśli tak, to kogo?
Agnieszka Lisiecka: Warto podnosić kulturę bezpieczeństwa wśród pracowników
Rozmowa z Agnieszką Lisiecką, wspólnikiem kancelarii Wardyński i Wspólnicy odpowiedzialnym za Zespół Prawa Pracy, o możliwych skutkach wypadku przy pracy dla pracodawcy.
Zaskarżanie decyzji administracyjnych inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy
Jednym ze skutków kontroli pracodawcy przez inspektora Państwowej Inspekcji Pracy może być wydanie decyzji administracyjnej. Obowiązujące przepisy przewidują szereg możliwości zaskarżania takich decyzji, ale także sporo wymogów w tym zakresie.
Nowe sankcje za zatrudnianie cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce
21 lipca 2012 roku wchodzi w życie ustawa z 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Skutki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy - co może inspektor, a co musi pracodawca?
Efekty kontroli przeprowadzonej w miejscu pracy przez inspektorów PIP mogą być różnorakie, zależnie od stwierdzonych nieprawidłowości. Pracodawca świadomy tych skutków (oraz swoich praw i obowiązków) może się przed nimi skutecznie bronić.
Wykwalifikowani cudzoziemcy mogą pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę
To efekt niedawnej nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.