Po polsku, na piśmie i przez 50 lat, czyli akta osobowe pracowników
Kodeks pracy oraz rozporządzenie Ministra Pracy z 28 maja 1996 r. nakładają na pracodawców obowiązek prowadzenia akt osobowych i dokumentacji pracowniczej. W jakim języku i formie należy je sporządzać i jak długo trzeba je przechowywać?
Renta uzupełniająca z tytułu choroby zawodowej - ocena zasadności i wysokości roszczenia
Prawo pracownika do dochodzenia od pracodawcy renty uzupełniającej z tytułu choroby zawodowej i utraty zdolności do pracy nie oznacza automatycznie, że świadczenie to zostanie przyznane ani że zostanie przyznane w wysokości faktycznie utraconych zarobków.
Monitoring - należyta staranność czy naruszenie dóbr osobistych?
Nie ma ucieczki przed wprowadzaniem systemów nadzoru, trzeba jednak równoważyć dobra osobiste pracownika i uzasadniony interes pracodawcy. Taki wniosek płynie z konferencji „Etyczny monIToring pracowników”.
Obniżenie pensji pracownikowi chronionemu
Pracodawca może obniżyć pensję pracownicy, która zamiast korzystać z urlopu wychowawczego świadczy pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 12 maja 2011 roku (sygn. akt II PK 6/11).
Długoterminowe zatrudnianie obywateli Rosji, Ukrainy i Białorusi w Polsce
Wprowadzane stopniowo ułatwienia w zakresie zatrudniania w Polsce obywateli Federacji Rosyjskiej, Ukrainy i Białorusi, a także Gruzji i Mołdowy wciąż obejmują rozwiązania przydatne głównie przy krótkoterminowym zatrudnieniu.
Wynagrodzenia w sektorze finansowym
Do Senatu trafił kontrowersyjny projekt zmian przepisów dotyczących polityki wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska w domach maklerskich i bankach.
Rzecznik praw obywatelskich a ochrona dłużników
W postępowaniu egzekucyjnym inna jest sytuacja pracowników, a inna osób otrzymujących wynagrodzenie z tytułu umów zlecenia czy umów o dzieło. RPO zwróciła się do ministra finansów z pytaniem, czy planowana jest zmiana przepisów w tym zakresie.
Zakaz dyskryminacji dotyczy także członków zarządu
Członek zarządu spółki kapitałowej może zostać uznany za pracownika w rozumieniu dyrektywy Rady 92/85. W konsekwencji odwołanie kobiety w ciąży z funkcji członka zarządu spółki z o.o. może być skutecznie kwestionowane jako przejaw dyskryminacji.
Jednolite zasady wynagradzania zleceniobiorców
Na podpis Prezydenta RP oczekuje nowa ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, która zapewne wejdzie w życie od nowego roku.
Prezent od Trzech Króli
1 stycznia 2011 r. wchodzi w życie ustawa o zmianie Kodeksu pracy i innych ustaw, ustanawiająca nowy dzień ustawowo wolny od pracy – Święto Trzech Króli (6 stycznia).
Surowe sankcje za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców
Co grozi pracodawcy nielegalnie zatrudniającemu cudzoziemców i cudzoziemcowi nielegalnie pracującemu w Polsce, wyjaśnia Magdalena Świtajska z Zespołu Prawa Pracy kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
"Recertyfikacja" wykreślonej a działającej agencji zatrudnienia
Dlaczego warto zdążyć przed organem, wyjaśniają dr Szymon Kubiak i Radosław Teresiak z Zespołu Podatkowego kancelarii Wardyński i Wspólnicy.