Karol Maćkowiak
Rewolucja opakowaniowa, czyli jak zakończył się 2024 r.
09.01.2025
ochrona środowiska, już obowiązujące
Grudzień 2024 r. w prawie ochrony środowiska był miesiącem wielu przełomowych zmian. 18 grudnia zakończył się wreszcie proces legislacyjny ustawy nowelizującej system kaucyjny. Z kolei 16 grudnia Rada formalnie przyjęła rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR).
Jak Unia Europejska planuje przeciwdziałać wylesianiu?
21.11.2024
ochrona środowiska, już obowiązujące
Narastający problem globalnego wylesiania oraz degradacji lasów prowadzący do utraty bioróżnorodności nie uszedł uwadze unijnego prawodawcy. Komisja Europejska w listopadzie 2021 r. przedstawiła projekt rozporządzenia, które ma przeciwdziałać tym negatywnym zjawiskom. Projekt został przyjęty i obowiązuje. Teraz jednak wiele wskazuje na to, że nowe przepisy znajdą zastosowanie 12 miesięcy później niż planowano. Nie jest jednak pewne, że unijny prawodawca zdąży opóźnić stosowanie nowych przepisów.
W jakim kształcie będzie obowiązywał system kaucyjny?
01.10.2024
ochrona środowiska, projekt
Ustawa wprowadzająca w Polsce system kaucyjny weszła w życie 13 października 2023 r. Na przygotowanie się do nowych obowiązków przedsiębiorcy dostali od prawodawcy nieco ponad rok – system kaucyjny ma bowiem ruszyć 1 stycznia 2025 r. Od kilku miesięcy nowy rząd zapowiada jednak zmiany w ustawie. Otwarte pozostaje pytanie o to, w jakim brzmieniu będą obowiązywały przepisy w momencie startu systemu.
Inwestycja w biogazownię – przegląd najważniejszych zmian w ustawodawstwie
05.09.2024
ochrona środowiska, już obowiązujące
Trzeci artykuł z cyklu o biogazowniach poświęciliśmy decyzjom administracyjnym i innym wymogom, które trzeba spełnić w toku realizacji inwestycji. W tym artykule przedstawimy najistotniejsze zmiany legislacyjne dotyczące biogazowni, które weszły w życie w ubiegłym roku.
Inwestycja w biogazownię – od lokalizacji do eksploatacji ze środowiskowego punktu widzenia
22.08.2024
ochrona środowiska, już obowiązujące
W drugim artykule z naszego cyklu o biogazowniach omówiliśmy wymagania związane z klasyfikacją biogazowni w toku procesu inwestycyjnego. Tym razem przyjrzymy się obowiązkom, od których spełnienia uzależniona jest możliwość rozpoczęcia eksploatacji takich instalacji.
Biogazownia w procesie inwestycyjnym
01.08.2024
ochrona środowiska, już obowiązujące
Rozwój biogazowni rolniczych to niezbędny składnik transformacji energetycznej. W drugim artykule naszego cyklu o biogazowniach przedstawiamy najważniejsze aspekty i pułapki procesu inwestycyjnego.
Biogazownie rolnicze – co trzeba wiedzieć w 2024 r.?
04.07.2024
ochrona środowiska, już obowiązujące
Transformacja energetyczna wymaga podjęcia zdecydowanych działań w wielu sektorach gospodarki. W tym celu konieczne jest ukształtowanie takich ram prawnych, które umożliwią odejście od spalania paliw kopalnych i przejście na odnawialne źródła energii. We wrześniu ubiegłego roku weszły w życie przepisy dotyczące biogazowni rolniczych, które mają nareszcie wyzwolić biogazowy potencjał naszego kraju.
Koniec greenwashingu w UE?
09.05.2024
ochrona środowiska, ESG i zrównoważony rozwój, już obowiązujące
Po niemal dwóch latach od opublikowania projektu Komisji Europejskiej, 26 marca 2024 r. w życie weszła „dyrektywa w sprawie greenwashingu”, czyli dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/825 z dnia 28 lutego 2024 r. w sprawie zmiany dyrektyw 2005/29/WE i 2011/83/UE w odniesieniu do wzmocnienia pozycji konsumentów w procesie transformacji ekologicznej poprzez lepszą ochronę przed nieuczciwymi praktykami oraz lepsze informowanie. Naczelnym celem wprowadzonych zmian jest ochrona konsumentów przed nieuczciwymi praktykami ze strony przedsiębiorców.
System kaucyjny w pytaniach i odpowiedziach
21.03.2024
ochrona środowiska, już obowiązujące
Ustanowienie w Polsce systemu kaucyjnego nastąpiło stosunkowo późno. Po wielu latach zapowiedzi ze strony polityków ustawa weszła w życie dopiero 13 października 2023 r. Początek funkcjonowania systemu kaucyjnego wyznaczono na 1 stycznia 2025 r., nie pozostawiając biznesowi wiele czasu na przygotowanie do nowych przepisów. Wciąż pojawiają się pytania, czy system w wyznaczonej dacie zadziała zgodnie z oczekiwaniami ustawodawcy.
Jak rozporządzenie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (PPWR) może zmienić gospodarkę?
21.03.2024
ochrona środowiska, projekt
Opieszałość państw członkowskich we wdrażaniu dyrektyw środowiskowych będzie miała swoje konsekwencje. Na horyzoncie legislacyjnym pojawił się bowiem projekt rozporządzenia o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Celem jest harmonizacja rynku wewnętrznego i wyeliminowanie problemu nadmiernej produkcji odpadów opakowaniowych w Unii Europejskiej. W artykule przedstawiam wybrane rozwiązania, które mogą znacząco wpłynąć zarówno na biznes, jak i na konsumentów.
Nowe cele redukcyjne w motoryzacji – jakie pojazdy obejmą?
07.03.2024
motoryzacja, ochrona środowiska, projekt
Ambitne cele klimatyczne przyjęte przez Unię Europejską podczas dwudziestej pierwszej konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (tzw. porozumienie paryskie) wymagają stanowczych działań w wielu gałęziach gospodarki. Zmian nie uniknie również branża motoryzacyjna, która wkrótce zostanie objęta szeregiem nowych regulacji.
Środowiskowe aspekty procesu inwestycyjnego – co przyniesie 2024 r.?
11.01.2024
ochrona środowiska, nieruchomości, już obowiązujące
Aspekty środowiskowe są kluczowym elementem procesu inwestycyjno-budowlanego, silnie oddziałującym na czas jego trwania. W 2023 r. nastąpiły wzmożone działania legislacyjne w tym zakresie, ale dopiero w 2024 r. poznamy ich realny wpływ na proces budowlany.