Nowa ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi coraz bliżej
W parlamencie zbliżają się do końca prace nad nową ustawą o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Ma ona wejść w życie jeszcze w tym roku.

Odpowiedzialność z tytułu wad obiektu budowlanego
Inwestorowi, w przypadku wadliwego wykonania robót budowlanych, przysługuje wybór co do formy otrzymania rekompensaty od wykonawcy tychże robót. Może on wywodzić swoje roszczenia zarówno z rękojmi (lub gwarancji) za wady obiektu budowlanego, jak i z przepisów przewidujących ogólne zasady odpowiedzialności kontraktowej wykonawcy.

Nowa, niższa stawka CIT – jednak nie dla wszystkich
Od 1 stycznia 2017 r. zacznie obowiązywać nowa stawka podatkowa od dochodów osób prawnych. Nie będzie ona jednak dotyczyć wszystkich podatników, a o jej zastosowaniu zadecyduje wysokość przychodów. Ta sama ustawa nowelizująca wprowadza też kilka istotnych zmian, które wpłyną w szczególności na praktykę reorganizacji spółek kapitałowych (np. wymianę udziałów czy aporty).

Nowości w procedurze cywilnej
Składanie pism procesowych drogą elektroniczną, licytacja elektroniczna i nowe zasady składania skargi na czynności komornika – to tylko niektóre zmiany wprowadzane nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego.

Siostra siostry (nie) kupi
Czy i w jakim stopniu kodeksowy zakaz nabywania udziałów spółki dominującej przez spółkę zależną ma zastosowanie do transakcji nabycia udziałów jednej spółki-siostry przez drugą?

Nowe przepisy o blokowaniu stron internetowych
O możliwości blokowania stron internetowych w obowiązującej ustawie antyterrorystycznej oraz kilku projektach legislacyjnych.

Nowości proceduralne w ocenach oddziaływania na środowisko
W ustawie o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw, która wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r., przewidziano kilka zmian natury proceduralnej.

Będą kary pieniężne za naruszenie decyzji środowiskowych
Milion złotych – nawet tyle może zapłacić inwestor, który nie przestrzega wymogów ochrony środowiska określonych w decyzjach wydawanych w toku procesu inwestycyjnego. Przepisy umożliwiające nakładanie tak wysokich kar wejdą w życie 1 stycznia 2017 r.

Wyższe wymagania dla autorów raportów o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko
1 stycznia 2017 r. wejdą w życie przepisy, zgodnie z którymi autorzy raportów o oddziaływaniu przedsięwzięć na środowisko będą musieli mieć wskazane w ustawie wykształcenie lub doświadczenie.

Nowe przepisy o treści raportów o oddziaływaniu na środowisko
Najistotniejszą zmianą wprowadzaną wchodzącą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. nowelizacją są nowe przepisy regulujące treść opracowań sporządzanych w ramach oceny oddziaływania na środowisko.

Nawet Trybunał poinformuje o środowisku
Przy okazji nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie ustawodawca zdecydował się poprawić przepisy o informacjach o środowisku i rozszerzyć krąg podmiotów zobowiązanych do udostępniania takich danych.

Czy od przyszłego roku tajemnice handlowe będą mniej chronione?
Nowelizacja przepisów o ocenach oddziaływania na środowisko, która wchodzi w życie z początkiem 2017 r., zmienia również przepisy regulujące udostępnianie informacji o środowisku objętych tajemnicą przedsiębiorstwa.
