dr Dominik Wałkowski
NSA o wariantowaniu przedsięwzięcia w raporcie środowiskowym
03.04.2014
Naczelny Sąd Administracyjny, ochrona środowiska
Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko musi zawierać opis analizowanych wariantów realizacji inwestycji. Przepisy regulujące wydawanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie przewidują możliwości odstąpienia od tego obowiązku.
Jak daleko sięga prawo międzynarodowe
23.01.2014
inne sądy, ochrona środowiska, gospodarka morska
Piętnaście tygodni trwała obszernie komentowana sprawa statku Arctic Sunrise i trzydziestu aktywistów Greenpeace. Teraz, gdy wszyscy aktywiści niebędący obywatelami Rosji opuścili ten kraj, warto spojrzeć na te wydarzenia okiem prawnika.
NSA o poszukiwaniu sprawcy historycznego zanieczyszczenia nieruchomości
10.01.2014
ochrona środowiska, transakcje
Skomplikowane przepisy o przejęciu przez nabywcę nieruchomości obowiązku usunięcia spowodowanego w przeszłości zanieczyszczenia z reguły umożliwiają tylko sprzedającemu uwolnienie się od tej odpowiedzialności.
Jedna szkoda, osiem ustaw
14.11.2013
ochrona środowiska
Zanieczyszczenie środowiska gruntowo-wodnego to stały problem w toku transakcji obejmujących nieruchomości, szczególnie przemysłowe. Tymczasem ustalenie prawnych konsekwencji zanieczyszczenia jest nie lada wyzwaniem.
Od rekultywacji do remediacji
14.11.2013
ochrona środowiska
Aparatura pojęciowa stosowana przez ustawodawcę w celu opisania działań naprawczych związanych z zakończeniem pewnego rodzaju działalności negatywnie wpływającego na środowisko jest bardzo rozbudowana.
Szkody wynikające z poszukiwania i eksploatacji złóż na obszarach morskich
14.11.2013
gospodarka morska, ochrona środowiska
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/30/UE z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa działalności związanej ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich kładzie szczególny nacisk na ochronę środowiska.
O odpowiedzialności międzynarodowych korporacji za szkody w środowisku
14.11.2013
ochrona środowiska
W kontekście odpowiedzialności za szkody w środowisku rok 2013 zostanie zapamiętany ze względu na dwie sprawy związane z prowadzeniem działalności przez koncerny naftowe w krajach rozwijających się.
Sankcje finansowe w prawie ochrony środowiska
12.11.2013
ochrona środowiska, transakcje
Administracyjne kary pieniężne i opłaty podwyższone za korzystanie ze środowiska są coraz popularniejszym środkiem sankcyjnym, konsekwentnie wprowadzanym przez ustawodawcę do przepisów poświęconych ochronie środowiska.
Obowiązek sporządzenia przeglądu ekologicznego powinien być uzasadniony
14.03.2013
ochrona środowiska
Organy ochrony środowiska dysponują pewnym luzem decyzyjnym w zakresie nałożenia obowiązku sporządzenia przeglądu ekologicznego. Przesłanki zastosowania takiego kosztownego dla przedsiębiorców środka powinny być jednak dobrze uzasadnione.
Kto jest stroną postępowań o przeniesienie praw i obowiązków z pozwoleń
11.02.2013
ochrona środowiska, transakcje
Przenoszenie praw i obowiązków z pozwoleń dotyczących korzystania ze środowiska jest elementem wielu transakcji. Publicznoprawny charakter tych pozwoleń sprawia, że o ich „przejściu” na nabywcę decyduje organ administracji a nie strony transakcji.
NSA o ocenie kumulacji oddziaływań na obszar Natura 2000
31.01.2013
Naczelny Sąd Administracyjny, ochrona środowiska
Ocena dopuszczalności inwestycji pod kątem rygorów obowiązujących w związku z lokalizacją planowanego przedsięwzięcia w obszarze Natura 2000 powinna uwzględniać możliwość kumulacji oddziaływań. Ocena ta nie powinna być jednak abstrakcyjna.
Decyzje administracyjne związane z korzystaniem ze środowiska w procesach łączenia się spółek i zbycia przedsiębiorstwa
10.01.2013
ochrona środowiska, transakcje
Znaczne rozproszenie przepisów sprawia, że nie zawsze jest jasne, które pozwolenia środowiskowe zachowują ważność po restrukturyzacji. Tymczasem skutki błędnego zastosowania przepisów mogą być bardzo dotkliwe, ze wstrzymaniem działalności włącznie.