dr Dominik Wałkowski
Nie można nakazać oceny oddziaływania na środowisko bez prawidłowego screeningu
24.02.2011
ochrona środowiska, Wojewódzki Sąd Administracyjny
Z ostatnich wyroków sądów administracyjnych wynika, że organy administracji, nakładając obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, działają niekiedy zbyt pochopnie.
Wycinka modrzewi bez zezwolenia nie jest sprawą dla Trybunału Konstytucyjnego
10.02.2011
Naczelny Sąd Administracyjny, ochrona środowiska, spory sądowe
Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrując skargę w sprawie dotyczącej wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej za usunięcie dwóch modrzewi, stwierdził, że przepisy o karach za samowolne usunięcie drzew nie budzą wątpliwości konstytucyjnych.
Nowelizacja k.p.a. a decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach
03.02.2011
nowe prawo, ochrona środowiska
Opisywana już przez nas nowelizacja nie wprowadza wprawdzie rewolucyjnych zmian, ale na pewno będzie miała wpływ na praktykę urzędów, zwłaszcza w tak skomplikowanych postępowaniach jak te dotyczące wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Nowe podejście do odpadów komunalnych
16.12.2010
ochrona środowiska, projekt
Obowiązkowe przejęcie przez gminy obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych będzie niemałym wyzwaniem nie tylko dla gmin, ale przede wszystkim dla przedsiębiorców odbierających te odpady od mieszkańców.
Brak strategicznej oceny oddziaływania to ryzyko stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie planu miejscowego
25.11.2010
ochrona środowiska, Wojewódzki Sąd Administracyjny
20 października 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie stwierdził nieważność uchwały w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ze względu na brak przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
Nowe, rygorystyczne przepisy dotyczące emisji z obiektów przemysłowych
18.11.2010
nowe prawo, ochrona środowiska
8 listopada br. Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę w sprawie emisji z obiektów przemysłowych, uchwaloną w lipcu bieżącego roku przez Parlament Europejski. Dyrektywa zastępuje siedem obecnie obowiązujących wspólnotowych aktów prawnych.
Nowe przepisy w sprawie rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko
18.11.2010
już obowiązujące, ochrona środowiska
15 listopada 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów określające rodzaje przedsięwzięć, przed których realizacją konieczne jest wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zanim będzie można uzyskać określone decyzje „budowlane”.
Wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące rozwoju energii wiatrowej na chronionych obszarach Natura 2000
04.11.2010
ochrona środowiska
29 października 2010 r. Komisja Europejska opublikowała kolejne wytyczne ułatwiające stosowanie przepisów dyrektywy ptasiej i dyrektywy siedliskowej podczas realizacji projektów związanych z rozwojem energii wiatrowej.
Dotkliwsze sankcje za przestępstwa przeciwko środowisku
23.09.2010
ochrona środowiska, prawo karne, projekt
Podczas posiedzenia w dniu 14 września 2010 r. Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw.
Wymierzając opłaty podwyższone należy brać pod uwagę przyczyny braku wymaganego pozwolenia
12.08.2010
Naczelny Sąd Administracyjny, ochrona środowiska
W wyroku z 1 czerwca 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że spółka nie ponosi odpowiedzialności za brak pozwolenia sektorowego, jeżeli brak ten jest wynikiem przewlekłości postępowania organu administracji publicznej.
NSA o wstrzymaniu wykonalności decyzji środowiskowej
05.08.2010
Naczelny Sąd Administracyjny, ochrona środowiska
Decyzja środowiskowa nie jest podstawą do rozpoczęcia realizacji inwestycji, a więc nie wiąże się z niebezpieczeństwem wyrządzenia znacznej szkody ani spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, co uzasadniałoby wstrzymanie jej wykonalności.